• "Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi"
        • "Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi"

        •      Słowa świętego Jana Pawła II stały się mottem tegorocznego Święta Szkoły. Szkoła Podstawowa im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Gaboniu od zarania swego istnienia ma w swej misji walkę. To walka o prawdę, wolność, historię…o człowieka.

               W tym roku uroczystość została w całości poświęcona walce o zdrowie dziecka, Wiktorii Wróbel, by wspomóc wielką zbiórkę. Święto Szkoły rozpoczęła uroczysta msza święta. Po niej, na sali gimnastycznej, odbyły się pokazy talentów wokalnych, muzycznych, tanecznych uczniów z Gabonia, jak również z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Gołkowicach, a także gościnne występy kapeli "Gajduszek" z Podegrodzia oraz zespołu regionalnego "Kiyrpecki" z Łącka. Oprócz uczty kulturalnej na uczestników czekały: kiełbaski, ciasta, bigos, frytki, wata cukrowa. Najmłodsi mogli skorzystać z atrakcji tj.: dmuchańce, jazda konna, pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej w wykonaniu Ochotniczej Straży Pożarnej, warkoczyki, tatuaże, malowania twarzy. Ponadto można było zakupić cegiełki w zabawie fantowej, by dodatkowo wspomóc dziewczynkę. Centralnym punktem programu była niezwykle emocjonująca licytacja auta zdalnie sterowanego, biletów na spektakl oraz pluszowego misia.

              Dzięki ogromnej solidarności mieszkańców Gabonia oraz nieocenionej pomocy sponsorów udało się zebrać 15 514 złotych dla Wiktorii. Mimo, że jest to kropla w morzu potrzebnych 10 milionów, jesteśmy dumni z postawy i współpracy: uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły, sponsorów i mieszkańców wsi.

          Sponsorami byli: zespół "Kiyrpecki", kapela "Gajduszek", Firma Gastronomiczna "Raj", Firma "Piko", Firma P.H.U. "HIT - Car", Hurtownia Chemiczna "Sam - Chem", Banderia Konna Iskra Dolina Dunajca, Koo Gospody Wiejskich w Gaboniu, "Nasko Zagroda", Magazyn Towarów Masowych - R.Z. Kowalczyk, Bracia KORAL, Mamala - Sklepy "Spar", Pracownia Fryzjerska Łukasz Pustułka, "Park- M".

           

          Ostatecznie zebrana kwota po sprzedaży lodów, ciast i spłynięciu zadeklarowanej kwoty od darczyńców wynosi 16624,20

      • Wycieczka klasy 8 do Oświęcimia i Wadowic
        • Wycieczka klasy 8 do Oświęcimia i Wadowic

        •            29 września 2023 roku zaplanowano wyjazd ósmoklasistów do Oświęcimia i Wadowic. Aby lepiej przygotować, na kilka dni przed wycieczką, zorganizowano spotkanie w Starosądeckiej Galerii IMO z Panem Arturem Franczakiem - pracownikiem Biblioteki Publicznej w Nowym Sączu i jednocześnie działaczem Sądeckiego Sztetla. Zaproszony przez nas gość jest pasjonatem i specjalistą z zakresu kultury i historii żydowskiej. W trakcie przygotowanej dla nas prelekcji, Pan Artur starał się przedstawić, w jakiej sytuacji znaleźli się ludzie, zwłaszcza narodowości żydowskiej, podczas wojny. Naziści robili wszystko, aby uprzedmiotowić ludzi. Konfiskowano ich majątki, przesiedlano, masowo wywożono ich do obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Właśnie te miejsca mieliśmy okazję zobaczyć na własne oczy podczas wyjazdu.

          Zwiedzanie rozpoczęto od Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. To jedno z miejsc, o którym należy pamiętać i które należy znać. Uczestnicy wyjazdu wzięli udział w niezwykłej lekcji historii na terenach byłego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Zetknięcie się z ogromnym ludzkim cierpieniem i wielkim okrucieństwem oprawców – było emocjonalnym przeżyciem dla uczniów. Osobiste rzeczy więźniów, ubrania, obuwie, fotografie cierpiących z głodu dzieci, warunki obozowe, doświadczenia medyczne, miejsca kaźni to elementy, wobec których nie dało się przejść obojętnie.

          Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie miejsc związanych z postacią Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Zobaczyliśmy Bazylikę, w której Karol Wojtyła został ochrzczony, a także dom rodzinny, gdzie urodził się i spędził swoje dzieciństwo przyszły Papież. Wycieczkę zakończyliśmy w godzinach wieczornych.

          M. Mamak

      • 28 września - Jesienny wyjazd do miasta
        • 28 września - Jesienny wyjazd do miasta

        • Klasa VI wykorzystała piękną, jesienną aurę, by miło spędzić czas i wytchnąć trochę od szkoły. Cała klasa udała się do Nowego Sącza. W centrum rozrywki "Lasershot" trenowali strategię oraz grę zespołową, a później, podczas delektowania się pizzą, analizowali swoje rozgrywki. Wszyscy świetnie się bawili, o czym świadczy fotorelacja…

      • Wycieczka do Labilandu
        • Wycieczka do Labilandu

        •      Dnia 20 września dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas 1-3 udały się do pobliskiego parku rozrywki "Labiland" w Skrudzinie. Wycieczka odbyła się w ramach realizowanego w szkole programu profilaktycznego: Lekarstwem na smutek jest ruch. Receptą na siłę działanie. Środki finansowe na pokrycie kosztów wycieczki pozyskane zostały z Gminy Stary Sącz.

      • Czwartoklasiści z laptopami.
        • Czwartoklasiści z laptopami.

        • W piątek 22 września uczniowie klasy czwartej, w ramach ogólnopolskiego programu „Laptop dla ucznia” odebrali z rąk Burmistrza Starego Sącza laptopy. Program ten ma na ceu wsparcie dzieci i młodzieży w rozwoju kompetencji cyfrowych. Wierzymy, że otrzymany sprzęt będzie mądrze wykorzystywany do nauki, rozwoju talentów i zainteresowań.

      • Dzień Jabłka
        • Dzień Jabłka

        • 28 września Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej Szkole Dzień Jabłka. Celem tego dnia i wspólnej zabawy było zachęcenie dzieci do spożywania jabłek  i ich przetworów, wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania i przypomnienie zalet spożywania warzyw i owoców jako źródła witamin. W czasie przerw odbył się kiermasz jabłek oraz soków tłoczonych. Rozprowadzane owoce i soki były darem od lokalnego sadownika pana Piotra Florka, który zajmuje się uprawą ekologicznych jabłek. Dodatkowo posiadają one certyfikat zielonego liścia potwierdzającego jakość i dający pewność, że powstały zgodnie z obowiązującymi w Europie regułami rolnictwa ekologicznego. Młodsze klasy kształtowały pojęcia matematyczne z wykorzystaniem jabłuszek, wykonywały prace plastyczno - techniczne oraz rozwijało swoją spostrzegawczość wykonując różne zadania.

          K. Olszak

      • "Nad Niemnem" E. Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania
        • "Nad Niemnem" E. Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania

        •    Społeczność Szkoły Podstawowej w Gaboniu włączyła się do ogólnopolskiej akcji promowania czytelnictwa - Narodowe Czytanie. List Prezydenta RP, inaugurujący spotkanie, został uroczyście odczytany przez Dyrektora szkoły. Podkreślono w nim, że książka ta nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje też historię Rzeczypospolitej. Uczniowie klasy VII wtajemniczyli zebranych w skomplikowane losy Bohatyrowiczów i Korczyńskich, a najciekawsze fragmenty powieści przeczytali: Antoni Wójcik (kl.V), Emilia Kozieńska (kl.V), Kacper Dobosz (kl.VI) oraz przedstawicielka Rady Rodziców, p. Natalia Król.

          A. Gancarczyk

      • Witamy po wakacjach!
        • Witamy po wakacjach!

        • Drodzy uczniowie, życzymy wam, aby nowy rok szkolny był dla was czasem inspirujących wyzwań i wspaniałą przygodą w otoczeniu wspierających nauczycieli i życzliwych rówieśników. Uczcie się z zapałem, rozwijajcie swoje pasje i pamiętajcie, „że wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami…”.

      • Rozpoczęcie roku szkolnego
        • Rozpoczęcie roku szkolnego

        • ​​​​​​

          Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się 4 września, w poniedziałek, według następującego harmonogramu:

          - o godz. 8.00 msza św.

          - po mszy, ok. godz. 9.00, spotkanie na sali gimnastycznej, po nim spotkania w salach z wychowawcami.

          Wszystkich serdecznie zapraszamy!

        • Wybory do szkolnego Samorządu Uczniowskiego.

        • 16 czerwca w naszej szkole odbyły się wybory do Szkolnego Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2023/2024. W głosowaniu wzięły udział 103 osoby. Przewodniczącą Szkolnego Samorządu Uczniowskiego została uczennica klasy VII - Antonina Bober, która uzyskała 35 głosów, jej zastępcą zaś uczeń klasy V - Kacper Dobosz, na którego oddano 20 głosów. Opiekunem Szkolnego Samorządu Uczniowskiego- z liczbą 47 głosów- została Pani Kinga Olszak.

          K. Olszak

      • Szkolenie strzeleckie
        • Szkolenie strzeleckie

        • 12 czerwca dzięki uprzejmości Pana Roberta Tomasika, członka Ligii Obrony Kraju, uczniowie klasy ósmej mogli uczestniczyć w ramach zajęć edukacji dla bezpieczeństwa z kilkugodzinnego szkolenia strzeleckiego. Zostali oni zapoznani z głównymi elementami budowy broni, zasadami składania i rozkładania broni, zasadami bezpiecznego przechowywania i transportowania broni oraz postawami strzeleckimi jakie należy przyjąć podczas oddawania strzału. Cenną dla nich informacją były również aspekty prawne związane z posiadaniem broni i amunicji w naszym kraju.
          Serdecznie dziękujemy Panu Robertowi za poświęcony czas, wiedzę i przekazane treści.
           Sylwia Kotas 

      • Mistrzowie Szkolnej Kasy Oszczędności
        • Mistrzowie Szkolnej Kasy Oszczędności

        • W tym  roku szkolnym członkowie SKO po raz kolejny przez dziesięć miesięcy walczyli o zdobycie tytułu „Mistrza oszczędzania”. Polegał on na dokonywaniu przez członków SKO przez ten okres czasu , wpłat przynajmniej jeden raz w miesiącu.

          W dniu 16  czerwca został rozstrzygnięty  konkurs, a najbardziej wytrwałym udało się osiągnąć  sukces.

          I miejsce i tytuł „Mistrza oszczędzania”:

          Twardowski Maciej kl. I

          GałysaFaustyna  kl. II                                                                                                       

          Stawiarska Nikola kl. II                                                                                                      

          Stawiarski Ireneusz kl. VI                                                                                       

          Stawiarska Natalia kl. VIII                                                     

          II miejsce i tytuł „Mistrza oszczędzania”:

          Pająk Kacper kl. I                                                                                                 

          Kotas Bartosz kl. II                                                                                                         

          Szumacher Agata kl. III

          III miejsce i tytuł „Mistrza oszczędzania:

          Pierzchała Jan kl. I                                                                                                           

          Kolasa Gabriela kl. II                                                                                                       

          Rusin Mikołaj – kl. III

          Za systematyczność i wytrwałość w dążeniu do celu - zwycięzcom  GRATULUJEMY!

          W. Janik

      • Jak nie czytam jak czytam!
        • Jak nie czytam jak czytam!

        • ​​​​​​   Pomimo zbliżającego się zakończenia roku szkolnego, nasi uczniowie nadal są bardzo aktywni. We wtorek cała szkoła wzięła udział w akcji "Czytanie na polanie". Akcja jest realizowana w ramach kampanii społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom"  i polega na zorganizowaniu imprezy czytelniczej, której realizacja odbywa się na świeżym powietrzu. Społeczność placówki przychodzi tego dnia z kocami lub poduszkami i w wybranym miejscu, na zewnątrz organizują przestrzeń czytelniczą. Można czytać dowolną książkę. Głównym celem tej inicjatywy jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja społeczeństwa lokalnego oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

          #czytanienapolanie

          K. Olszak

      •  „Nie pal przy mnie, proszę”- program edukacji antytytoniowej
        • „Nie pal przy mnie, proszę”- program edukacji antytytoniowej

        • W naszej szkole w kwietniu uczniowie klasy II realizowali program edukacji antytytoniowej „Nie pal przy mnie, proszę”. Głównym założeniem programu Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej jest kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie i zdrowie bliskich oraz uświadomienie najmłodszym uczniom, że palenie jest bardzo szkodliwe, a także uwrażliwienie na szkodliwość działania dymu papierosowego związanego z biernym paleniem. Zajęcia odbywały się jeden raz w tygodniu. Uczniowie zapoznali się z następującymi zagadnieniami takimi jak:

          • co to jest zdrowie
          • od czego zależy nasze zdrowie
          • co i dlaczego szkodzi zdrowiu
          • co robić gdy zdrowie jest zagrożone
          • nie pal przy mnie, proszę

          Dzieci wykonywały różne ćwiczenia: rozwiązywały krzyżówki, układały puzzle, tworzyły prace plastyczne związane z programem. Była także możliwość uczestniczenia w spotkaniu z pielęgniarką szkolną – Panią Agatą Zbozień, która również udzieliła im wielu informacji.

          Wszyscy uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Mamy nadzieję, że przeprowadzony program wpłynie pozytywnie na świadomość uczniów związaną z negatywnymi skutkami palenia.

          L.Krzak

      • Konkurs czytelniczy
        • Konkurs czytelniczy

        •  6 czerwca uczennice naszej szkoły- Antonina Bober, Zuzanna Talar z klasy VII oraz Dominika Arendowska z klasy V brały udział w międzyszkolnym konkursie czytelniczym – W krainie fantastyki – „Zwiadowcy”- Księga 1: Ruiny Gorlanu – John Flanagan, zorganizowanym przez Zespół Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu. Zadania konkursowe miały charakter indywidualny i grupowy. Uczennice wykazały się dobrą znajomością lektury oraz pomysłowością w wykonywaniu różnych zadań. Uczestniczki konkursu otrzymały wyróżnienia oraz nagrody rzeczowe.

          L.Krzak

      • ,,Bezpieczne wakacje 2023"
        • ,,Bezpieczne wakacje 2023"

        • 14 czerwca 2023 r uczniowie klas szóstych ze szkół Gminy Stary Sącz zostali zaproszeni do Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari na spotkanie profilaktyczno- edukacyjne.Tematem spotkania było szeroko pojęte bezpieczeństwo młodzieży poruszającej się po drogach publicznych na rowerach, hulajnogach czy skuterach, a także pojawiające się coraz częściej wśród młodzieży problemy nadużywania alkoholu, palenia tytoniu czy też używania narkotyków i dopalaczy. Młodzież została zapoznana z aspektami prawnymi i konsekwencjami prawnymi niedozwolonych zachowań. Ponadto uczniowie uczestniczyli również w szybkim kursie udzielania pierwszej pomocy, obejmował on: RKO, pozycję boczną bezpieczną, zadławienia, oparzenia i omdlenia. Chętni uczniowie mogli przeprowadzić na fantomie akcję masażu serca pod czujnym okiem instruktorów. Mamy nadzieję, że w razie koniecznosci zdobyta wiedza i umiejętności zostaną przez nich odpowiednio wykorzystane.S. Kotas

      • Stara Baśń - inny wymiar wyobraźni,
        • Stara Baśń - inny wymiar wyobraźni,

        • Czy można przenieść się choć na chwilkę w średniowiecze? Oczywiście, że tak! Uczniowie klas 1-3 oraz oddziału przedszkolnego mogli się poczuć jak prawdziwe księżniczki i rycerze. 15 czerwca wyruszyli w niesamowitą podróż do zamku Stara Baśń w Grybowie.  Historia związana z Zamkiem Stara Baśń nawiązuje do XIII - wiecznych najazdów mongolskich na obszar Polski. Pobyt na zamku pozwolił nie tylko przenieść się do czasów naszych przodków, ale również  poznać średniowieczną historię na wesoło. Nastrój Starej Baśni dodatkowo podkreślają dobrane z ogromną uwagą elementy wystroju, starodawne przyrządy użytkowe i eksponaty.
          Uczniowie z zapartym tchem słuchali pradawnych legend, dowiedzieli się, co to jest rekonstrukcja oraz jak wyglądał zwykły dzień ludzi mieszkających w odległych czasach. Odwiedzili wiele zakamarków zamku, a z każdym z nich związana była magiczna historia. Słuchali tajemniczych dźwięków wydobywających się z lochów, w trakcie zwiedzania szukali smoków, a  przy pomocy rekwizytów i strojów wcielali się w różne postaci.
          Jako królowie, giermkowie, rycerze, damy dworu, z mieczami i tarczami przenieśli się
          w odległe, trudne i niebezpieczne czasy. Przygotowując własny podpłomyk  poczuli się jak średniowieczny mieszkaniec grodu. Ciekawą atrakcją był turniej kopistów, w którym uczniowie rywalizowali pomiędzy drużynami Dobromira i Gościrada. To był niezwykły dzień - pełen magii i niesamowitych przeżyć.

          K. Olszak

      • Szkolne Koło PTTK w Tatrach
        • Szkolne Koło PTTK w Tatrach

        • Wędruj z Nami! To dewiza, którą się kieruje Polskie Towarzystwo Krajoznawczo Turystyczne w skrócie PTTK.  7 czerwca uczniowie Szkolnego Koła PTTK wybrali sie na ostatnią wycieczkę w tym roku szkolnym. Celem była Hala Gąsienicowa oraz Czarny Staw Gąsienicowy w Tatrach. Po zbiórce o 7 rano udaliśmy się na pobliski przystanek, skąd członkowie sądeckich kół PTTK zabrali nas autobusem do Zakopanego. Po 20 minutowym marszu dotarliśmy do Kuźnic, kupiliśmy bilety wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego i wyruszyliśmy na szlak. Trasa nie była łatwa, duże nachylenie terenu i śliskie kamienie utrudniały trekking, dodatkowo zaczął padać deszcz. Do Murowańca - schroniska znajdującego się na Hali Gąsienicowej - dotarliśmy niebieskim szlakiem przez Boczań. W trakcie wędrówki nie tylko podziwialiśmy piękne widoki, ale również, co było dla nas wielką niespodzianką, spotkaliśmy młodego jelenia. Pomimo, iż jest to dzikie zwierzę był bardzo oswojony i wyraźnie dawał do zrozumienia, że chce coś dobrego z naszych plecaków. Po dojściu do schroniska zjedliśmy ciepły posiłek, a chętne osoby ruszyły w kierunku Czarnego Stawu Gąsienicowego. To był dzień pełen wrażeń, uśmiechu, trudu ale i radości. Dziękujemy Oddziałowi PTTK w Nowym Sączu za organizację wyjazdu oraz Panu Adamowi Sobczykowi - prezesowi PTTK Beskid, który był naszym przewodnikiem.

          K. Olszak

  • Galeria zdjęć

      brak danych